10 Ekim Ulusal Pet Obezite Farkındalık Günü

Bugün 10 Ekim Ulusal Pet Obezite Farkındalık Günü ve hedefimiz kedimizin veya köpeğimizin uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamasıdır.

Birçok pet sahibi dostlarının obez olmadıklarını iddaa ederler. Onlar farkında değillerdir ama kedi veya köpekleri çoktan obez olmuşlardır. Yapılan çalışmalar obezitenin köpeklerin yaşamlarını 2 yıla kadar kısalttığını gösteriyor. Köpeklerde biraz kilolu olmak ağrılı eklem gelişimi, topallık, artrit ve rahat bir yaşam için ağrı kesici ihtiyacı ilerlemesini hızlandırabilir. Kedilerde ise obezite diyabet, nefes problemleri ve artrite sebep olur.

Kilo alımını önlemek için basit yollar vardır.

1 Kedinizin veya köpeğinizin yaşını, mevcut hastalık durumunu, geçirmiş olduğu rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak veteriner hekiminizle konuşup uygun bir mama seçiniz.

2 Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedi veya köpeğinizde %25 daha az kaloriye ihtiyaç vardır. Uygun mama seçerek veya kullanmış olduğunuz mama miktarını düşürerek kiloyu kontrol altına alabilirsiniz.

3 Genel olarak 1 yaşından sonra hayvanınızın vücut ağırlığı normal vücut ağırlığıdır. Bu kiloyu referans olarak kullanabilirsiniz.

4 Düzenli yürüyüş, egzersiz ve çeşitli oyunlar oynayarak petinizin formda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sizin kedinizin veya köpeğinizin vücut kondisyon oranını görebilirsiniz.

http://www.purina.com/dog/weight-and-exercise/bodycondition.aspx

http://www.purina.com/cat/weight-control/bodycondition.aspx