Dewey

Kıymetli okurlar, bugünkü yazımda ‘Dewey’ adı verilen kedinin hayat hikayesi ve bu hikayenin anlatıldığı ‘Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi’ kitabından bahsedeceğim.

Vicki Myron, ABD’nin küçük bir kasabası Spencer’da ki  Halk  Kütüphanesinin yöneticisidir. 1998 yılının soğuk bir ocak akşamı kütüphanenin kitap iade kutusuna bir misafir bırakılır. Bırakılan şey bu defa kalın ciltli bir kitap değil, ufacık, durmadan hareket edip miyavlayan yemyeşil gözlü, sapsarı bir kedi yavrusudur. Kütüphanecilerin sahiplendiği kedicik o günden sonra hayatının tamamını kütüphanede geçirir ve zamanla bu küçük kasabanın maskotu haline gelir. Kitap raflarının tepelerine tırmanıp uyumaya, kitap okuyanlar okudukları kitaba daldıklarında aniden kucaklarına atlamaya ve kitap arabası ile gezintilere çıkmaya bayılan kediye Dewey adı konulur.

Dewey, serseri karakteriyle  kütüphaneye gelen herkese kendini sevdirmeyi başarmıştır. Yaşadığı 19 yıl boyunca kasabanın maskotu olmakla kalmamış, ünü ülke çapında, bu kitapla birlikte dünya çapında duyulmuş, ilgili ilgisiz her kesimin sevgisini kazanmıştır.

En büyük özelliği ilgiye ve sevgiye muhtaç kütüphane müdavimlerini sezip onlarla ilgilenmesidir. Moral eksikliği içinde olan kitap okuyucusunun ya kucağına atlar ya da masasında gezinerek ilgisini çeker, verebileceği kadar morali verip kitap raflarının arasında peylediği en güzel yere dönerdi.

Her sabah 09.00’da kütüphane girişine oturup gelenleri selamlar, kendisiyle ilgilenen insanların kucaklarına çıkıp mırlayarak stres seviyelerini minimuma indirirdi. Kütüphanenin halkla ilişkilerinde aktif rol alıp  gelen herkese  gülücük ve hoş geldiniz miyavlaması göndermek görev edindiği davranışlardı. Özellikle, kütüphane görevlilerinin ulaşmak istediği yüksek raflarda ki kitapları sezer, tırnaklarıyla düşürürdü. Sevimli halleri ve cana yakınlığıyla kasaba halkının sevgisini kazanınca Dewey’i  evlerinde misafir etmek isteyenler olmuş, fakat hiçbir evde kütüphanede ki huzuru bulamamış.

Yazar kitabında Dewey’in en iyi çocuklarla anlaştığını anlatıp Crystal adındaki kız çocuğunun Dewey’le ilişkisinden uzun uzun bahsediyor. Crystal sosyal iletişim problemi olan, hayvanlardan korkan onlarla aynı mekanı paylaşmaktan çekinen bir çocukken, Dewey’in sevgisi ve sıcaklığıyla birçok sıkıntısından kurtulmuş, kedi dostu olmuş bir çocuk. Yani çocuklar kütüphane de kitap sevgisi yanı sıra hayvan sevgisini de Dewey’le kazanıyorlardı. Yaşadığı 19 yıl boyunca kütüphaneye gelen yüzlerce çocuğu büyütüp  kasabadan ayrılmalarına tanık olmuş, karşılıksız sevgiyi ve kedi iletişiminin birkaç nesil boyunca ne anlam taşıdığını kasabalılara göstermiştir.

Kitapta Dewey’in kahramanı olduğu öyküler anlatılmış. Myron, kitabın yıldızının hep Dewey olmasına özellikle dikkat etmiş. Dewey 2006 yılında midesindeki ur yüzünden öldüğünde ölüm haberi yaklaşık 250 gazetede çıkmış.  Dewey’in mezarı kütüphanenin giriş kapısının tam sağında. Mezar taşında ise “Ünlü kedi Dewey’in anısına: Daha fazla kitap okuyun” yazıyor. Herkesin ders çıkaracağı bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum, yanınıza mendilinizi de alın. Çünkü çoğu yerde fazlasıyla duygulanacaksınız.

Dewey gibi çeşitli yollarla veya kaderin cilvesiyle evsiz kalmış, bir yere sığınmış, sığındığı yerde insanların şefkati ve ilgisiyle hayata tutunmuş onlarca hayvanın hikayesini bilirim. Hiç ummadığım, konduramadığım insanların bu sevimli ve zavallı hayvanlara nasıl bağlandığını, onlar için nasıl gayret gösterdiğini şaşkınlıkla izledim. Hep söylerim ‘her insan hayvan severdir’. Yeter ki içindeki hayvan sevgisini ateşleyecek imkan verilsin.

Sevgi ve saygılarımla.

30.06.2012 tarihli Posta Eskişehir Gazetesi