Yazlık Köpek

Kıymetli okurlar,  yaz ayları ve okulların tatile girmesi  özellikle  çocukların eve bir evcil alınması konusundaki  isteklerini tetikler. Zaten aile büyükleri evcil hayvan almak için,  gerek ertelemek için gerekse makul sebeplerle çocuklarına, okulların kapanmasını ya da havaların ısınmasını beklediklerini söyler. Bu şartlar oluşunca da verilen söz yerine getirilir. Kedi, köpek, kuş veya ne isteniyorsa karne hediyesi olarak bir yolla edinilir.

Amaç evcil edinmek,  evde veya bahçede evcil bir hayvan beslemekse yaz ayları, okulların kapalı olması uygun zamandır.  Çocuklu ailelerde okul telaşı yoktur, havalar bir yavruyu üşütmeyecek kadar sıcaktır, tatil döneminde aile büyükleri de evin yeni misafiriyle daha fazla ilgilenebilir. Ayrıca  bu aileler evin yeni ferdi için enine boyuna düşünmüş, her aile üyesinin fikri alınmış, olumsuzluklar tartışılmış, kuvvetle muhtemel bir veteriner hekimin uzmanlığına baş vurulmuştur. Dolayısıyla gereken hazırlık tamamlanmış, evcil seçimi, bilinçli ve şartlarla uyumlu yapılmıştır. Geri kalan sıkıntılar biraz yardım ve sabırla atlatılır, uzun yıllar sürecek birliktelik sağlam temellere oturtulmuş olur.

Maalesef  çoğunlukla  yukarıda anlattığım gibi evcil edinme yolu  izlenmiyor. Çocuklar kedi veya köpek istiyor. Anne,  evin kirlenmesinden, işlerin artacağından, mobilyaların çizilmesinden, evin çiş ve kakayla pisleneceğinden çekiniyor. Baba, masraflardan, yeni bir sorumluluğun ve  işin kendine yıkılacağından çekiniyor. Buna birde çevre baskısı, aile büyüklerinin baskısı, inanç baskısı eklenince eve bir evcil hayvanın alınması istenmiyor.

Lakin verilmiş bir söz ve çocukların bitmez tükenmez ısrarı var. Kaç karne ertelerseniz erteleyin, kaç yazı atlatırsanız atlatın  eğer çocuğunuza veya eşinize umut verdiyseniz, söz verdiyseniz sonunda bir evcil almak zorunda kalırsınız.

Sıkıntılarda tam burada başlar. Çünkü hesapsız kitapsız, sadece çocuklara  veya eşlere verilen söz uğruna alınan hayvanlar için hayat,  hüsran, acı, sonunda da sokaklarda sefalet ve korkuya dönüşen bir trajedi olur. Genellikle bir yaz süren bu macerada, bir eşya gibi alınan köpekler ya da kediler, çocukların hevesi geçince, kakası, maması, gezintisi veya tırmalaması gibi  sebepler bahane edilerek sokağa terk edilir. Sanki  bu hayvanları alırken,  denize tatile  gidileceği belli değilmiş gibi, kaka yapacağı, çiş yapacağı, havlayacağı, tırmalayacağı  bilinmiyormuş gibi. Aslında bunların hepsi bellidir ama  ya cehalet devrededir  ya da vicdansızlık devrededir.  Asrileşerek kedi köpek sahiplenmek, külfeti sırtımıza binince şarklı kafamızla sokağa atmak ta diğer bir gaddarlık örneğidir.

Evcil hayvan edinmeden önce benimle  konuşmaya gelen ve tavsiyelerimi isteyen ailelerin büyüklerine şu soruyu sorarım; ‘yeni bir çocuğa hazır mısınız?’. Bu soru karşısında genellikle kısa süreli bir sessizlik olur. Sorduğum soru zihinlerde tartılır, ne kadar ciddi olduğum ölçülür biçilir, genelliklede abarttığım düşünülür. Halbuki  eve alınacak kedi veya köpeğin özellikle ilk beş ayda yeni doğmuş bebek gibi külfeti ve ilgi ihtiyacı vardır. Kediler biraz daha kolaydır, zira yaramazlıkları dışında katlanılacak çok külfetleri yoktur. Dışarı çıkarmazsınız, havlamaz, yemini suyunu koyup, kum kabını günlük değiştirince geriye yaramazlık ve tarama külfeti kalır.

Köpekler günlük gezmeleri, tuvalet eğitimlerinin uzun sürmesi, iri cüsseleriyle evi doldurmaları, havlamaları, sürekli oyun ve ilgi peşinde olmaları nedeniyle  zor zamanlar yaşatabilir. Sabır gösterip, zaman ayırmanız gerekir. Hele birde köpeğinizi eğitme konusunda bilinçli değilseniz, onu şımartmaya, evin yeni lideri yapmaya eğilimliyseniz başınız çok ağrıyacak demektir.

Sevgili okurlar,  eve yeni bir fert almak hercai bir iş değildir. Sorumluluklarının farkına varıp üstlenemeyeceğiniz kadar ağır buluyorsanız lütfen almaktan vazgeçin. Çünkü bu zavallılar, sokakta perişan oluyorlar, ölüyor, yaralanıyor, işkence görüyorlar. Açlık ve sefaletin pençesinde kıvranıyorlar. ‘Yazlık köpek’ olmaz, uzun yıllar beraber yaşayacağınız, karşılıksız sevginin en katıksızını yaşayacağınız, dostlarınız, aile bireyleriniz olur. Bir kez vicdansızlık yapan bu yükü ömür boyu taşır.

Selam ve sevgilerimle.

23.06.2012 tarihli Eskişehir Posta Gazetesi