Algı Farkları

Kıymetli okurlar, geçen haftaki yazımda önyargıdan bahsetmiş bazı köpek ırklarının yasaklanmasının tamamen önyargıdan  kaynaklandığını ve yersiz olduğunun yazmıştım. Bu hafta da bazı yanlış algılamalardan bahsedeceğim.

Sosyal medyada şöyle bir uyarı ve protesto çağrısı gördüm: ‘Kapısında bir kap su ve mama bulundurmayan veteriner kliniklerinden alışveriş yapmayınız. Çünkü onlar sadece bu meslekten para kazanan tüccarlardır.’   Toplumsal bilincin oluşması adına  uyarıcı ve teşvik edici bir çağrı. Mayıs ayının başında kapımıza su kabı ve mama kabı koymamış olsaydık bizi de üzerdi ‘sadece tüccar’ ithamı.

Aslında tüccarlık ayıp bir şey değil. Herkes geçimini sağlamak için ticaret yapıyor. Burada  uyarı, hayvanları para kazanmak için kullanan ve onların acılarına, ihtiyaçlarına, mutluluk ve huzurlarına önem vermeyen veteriner hekimlerin ayıklanması için yapılıyor. Lakin bu ayırımı yapmak için  öne sürülen kriter biraz havada kalıyor zira kapıya su ve mama koymak, içeride nelerin döndüğünü size göstermez. Eğer bir hekimin  ‘ sadece tüccar’ lığını test etmek istiyorsanız içeri girin.

Kuru mama kullanımının arttığı  dönemde yani bundan on-oniki  yıl önce  kapımıza, artan mamaları ve bir yoğurt kabında su koymaya başladık. İlk hafta  kliniğe gelen bir  boxer  kapıda su içen kedinin tırnağıyla yaralandı. İkinci hafta  aşısını olup hızla çıkan bir rottwailler  kapıdaki kedinin kuyruğunu ciddi şekilde yaraladı, iyi ki sahibi  güçlü kuvvetliydi. Hemen bu işten vazgeçtik, komşularımızı da uyardık. Mama ve su kaplarını, hemen kapının yanına değil de en az yirmi metre ileride bir yere koymayı sağladık.

İki sene önce,  üç dükkan ileride  emlak ofisi olan Mehmet Bey’in kızı Seçil Hanım babasıyla birlikte çalışmaya başlayınca  işin şekli değişti. Çünkü O, öyle güzel imkânlar sundu ki,  çevremizde ne kadar işsiz güçsüz kedi varsa onun kapısında işe başladı. Bir de Seçil  bu elemanları akşamları ofisin içine almaya başlayınca kadrolu oldular. Oğuz, Boncuk, Maviş, Yamalı adlarını bilip aşılarını yaptıklarım. Bir de ele avuca sığmayan, sadece mama ve su peşinde olan kadrosuz kedilerimiz var. Dolayısıyla artık kapımızın önünde su  ve mama kabımız olmasa da çok kedi yatıp kalkıyor. Bunun üzerine Seçil’in yükünü hafifletmek  için bu ilkbaharda kapımıza bir su ve mama kabı koyduk.

Bence önyargılı davranmak yerine doktorunuza kafanıza takılan şeyleri sorun. Sağlık hizmeti aldığınız bir kişiye aldığınız hizmetle ilgili her soruyu sormalısınız. Bu, birçok yanlış anlamayı ortadan kaldıracağı gibi kimin ne niyetle bu işi yaptığını da anlamanızı sağlar.

Sevgili okurlar, bazen hastalarımıza yaklaşım yöntemlerimiz nedeniyle eleştiri alıyoruz veya hayvanları sevmediğimiz, onlara sevgi göstermediğimiz algısına kapılan hasta sahiplerimiz oluyor. Mesela, muayene  ya da aşı yapmak istediğimiz bir kedinin ensesinden tutmamız, onu hareketsiz bırakmamız sevgi eksikliği, kötü muamele algısı oluşturabiliyor. Bir köpeği muayene masasına alırken, aşı yaparken, muayene ederken takındığımız otoriter ve sert mizaç o hastanın karakteri gereğidir. Bazı hastalarımızı güle oynaya, tutmadan, yardım almadan, ağızlık takmadan muayene ederiz, bazılarını da yüksek sesle konuşarak, enselerinden tutarak, üç-beş kişi tutarak muayene ederiz. Hastamızın karakterini kapıdan girdiğinde anlarız. O andan itibaren  yapmamız gereken neyse, nasıl davranmamız gerekiyorsa hastamıza o şekilde yaklaşırız. Aksi halde ya hastamıza yararımız dokunmaz ya da hastamıza, sahibine veya kendimize zarar veririz.

Önemli olan sembolik sevgi gösterilerinde bulunmak değildir. Önemli olan sizden beklenen sağlık hizmetini stresten uzak, sakin, huzur içinde ve tamı tamına vermektir. Bizim için en kolay hasta,  sahibi tarafından dengeli bir eğitime tabi tutulmuş, sahibine itaat eden ve onun kollarında her türlü işlemi yaptıran hastadır. Hangi sağlık uygulamasını yaparsak yapalım böyle bir hasta masaya çıktığında herkes rahat ve huzurludur.

Defalarca söylediğim ve yazdığım gibi; ‘ bir konuda eğitim almayan biri, eğitim veremez’. Kedi beslemek, köpek beslemek sadece mama ve su ihtiyacını karşılamak, kakasını temizlemek değildir. Sosyal bir varlık olan evcil hayvanlarımızın huzuru için, sizin huzurunuz için, çevrenizin huzuru için mutlaka eğitmelisiniz. Bunu yapmak için kendinizi önceden eğitmeniz gerekir. Veteriner hekimler ayrı bir eğitim almamışlarsa köpek ya da kedi eğitmeni değillerdir. Fakat yılların tecrübesiyle,  hastalarımıza nasıl davranmamız gerektiğini ve bir hasta sahibinin kendini eğitmesi için hangi kaynaklardan yararlanması gerektiğini biliriz. Bu konular hakkında size bilgi verip örnek davranışlarla kedi ya da köpeğinize nasıl davranacağını anlatırız.

Lütfen algı hatası yapmamak için hekiminizle konuşun, aklınızdaki soru işaretlerini içinizde taşımak yerine hekiminize anlatmanız birçok yanlış anlamayı ortadan kaldıracaktır.

Selam ve sevgilerimle.

16.06.2012 tarihli Posta Eskişehir Gazetesi