Piknik

Kıymetli okurlar, bu hafta köşemde, meslektaşım ve mesai arkadaşım Murat Kurt’un yazısını paylaşacağım. Saygılarımla.

Havaların ısınmasıyla piknik sezonu açılmış oldu. Evcillerin yaşamlarında ki en eğlenceli ve macera dolu etkinliği, sizlerinde sevdiği pikniktir. Dört duvar olmadan, özgürce koşup deşarj olacakları bir ortam evcilleri mutlu edeceği gibi bazı tehlikeleri de içinde barındırır. Bu tehlikeler ana hatlarıyla şunlardır:

Pikniğin olmazsa olmazı mangaldır. Çakmak, kibrit, ateş ve mangal kömürü kedi ve köpeklerde mide, akciğer ve merkezi sinir sisteminde ağır tahrişlere yol açabilir. Daha çok küçük ve genç köpekler, yakılan ateşi  oyun zannederek çok yaklaştıkların da, tüylerini tutuşturup ağır yanık  yaralarına sebep olabilirler. Evciller yeni yanmakta olan mangalın yanında çok kalırsa, dumanın etkisiyle akciğer etkilenebilir, hassas solunum yollarıyla bizden daha çabuk duman zehirlenmelerine maruz kalabilirler. Dolayısıyla ateşi yakmadan önce başınıza kötü bir olay gelmemesi için evcil dostunuzun yakınınızda bulunmamasına, zinciriyle bağlı bir şekilde sizden uzak bir yerde tutulmasına özen gösterin.

Gelelim yiyeceklere, önceden hazırlamış olduğunuz yiyecekler, cipsler, kuruyemişler, çikolatalar ve  mangalda pişen etler,  kediniz ve köpeğiniz için çok cazip yiyeceklerdir. Fakat bu yiyeceklerin bazılarının dostunuz için sakıncalı olabileceğini göz önünde tutmalısınız. Kuruyemişlerden kuru üzümün fazla alındığı takdirde köpeklerde toksik etki yaptığını lütfen unutmayın. Yine çikolatanın içermiş olduğu ‘taurin’ denilen madde nedeniyle doz aşımında toksik etki yaptığını bilmelisiniz.

Cipsler, yağlı yiyecekler kedinizin ve köpeğinizin mide asidini bozar. Dolayısıyla çok fazla verdiğiniz takdirde kusma ve bağırsakların florasının bozulması sebebiyle ishal başlayabilir.

Etlerle pişen kemikler şüphesiz evcillerinizin iştahını kabartır. Fakat genellikle kuru mama ya da ev yemeği yemeye alışık evcilleriniz için artık kemikler, ciddi sindirim sistemi sorunları yaratabilir. Özellikle tavuk ve koyun kemikleri kedi ve köpeğiniz için yabancı cisim etkisi yapabilir. Sivri cisim etkisi yaparak mide ve bağırsak duvarını deler, karın zarı iltihabı ve bağırsak kanamalarına neden olabilir. Bu tür hastalıklar ölümcüldür. Lütfen dostunuza artan kemik kalıntılarını vermeyiniz. Bir başka husus, eğer bir grup ile gidiyorsanız gruptaki herkesi evcil hayvanınıza yemek verilmemesi konusunda baştan uyarın.

Özellikle eğitim çağını tamamlamamış köpekler, piknikte yedikleri abur cuburların büyüsüne kapılarak evde kuru mama yemeyi ret ederler. Bu bazen aylarca uğraşarak oluşturduğumuz beslenme alışkanlığını başa döndürebilir.

Güneşli ve açık  havada efor sarf ederek su kaybedeceklerdir. Taze ve temiz suyu kolayca ulaşacakları bir yerde tutun, su bittikçe tazeleyin. Alkol deneyimi onun için değil sizin için heyecan vericidir. Siz merakınızı gidermek için evcilinize içirirseniz, kolayca sarhoş olup kayıplara karışabilir.

Eğer bulunduğunuz bölgede çok fazla böcek var ve sizde bunlarla mücadele için yanınızda çeşitli ilaçlar,spreyler götürdüyseniz lütfen bunları dikkatli kullanın, kedinizin ve köpeğinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Bu spreyleri vücudunuza sürdüyseniz lütfen evcil dostunuzun sizi yalamamasına özen gösterin. Eğer kedinizin ve köpeğinizin ağzında, burnunda ve yüzünde artarak meydana gelen bir şişme gözlemliyorsanız lütfen veteriner hekiminizle irtibata geçin. Muhtemelen dostunuzu bir böcek, arı, yılan, akrep sokmuş olabilir. Bunun için derhal veterinerinizin dediklerini yapın.

Mutlaka hayvanınızı gözetim altında tutun. Etrafta onu uyarabilecek çok fazla şey dikkatini çekebilir. Sizin yanınızdan ayrılmamasını sağlayın. Örneğin çevrenizde süs havuzu varsa lütfen oradan su içirmeyin. Bu su klorlu olabilir ve yine toksik etki yapabilir. Yine çevrede birçok insan olabilir. Herkes sizin gibi iyi niyetli olmayabilir. Son zamanlarda artan köpek hırsızlığına bu gibi yerlerde yakalanmamak için elinizden geleni yapmalısınız.

Güneş ışınlarından mümkün olduğunca korumaya çalışın. Dostunuzun havadar ve gölge bir yerde olduğundan emin olun.  Arabanızla piknik alanına giderken lütfen camlarınızı açık tutun. Özellikle köpeklerin ter bezleri olmadığı için ve aynı zamanda üzerlerindeki kürklerden dolayı sıcaklardan bizlerden kat kat fazla etkilendiklerini unutmayın. Özellikle yaşlı köpeklerinizin tüyleri dökülmüş olabilir, köpeğinizin cildi gözüküyor olabilir. Bu gibi durumlarda lütfen cildine güneş kremi sürün fakat sürdükten sonra dikkat edin o bölgeyi yalamasın.

Yazın kuruyan otlar, evcillerin en önemli dertleridir. Koştukları zaman hızla kurmuş otlara çarpınca otların sivri tohumları kulaklarına, gözlerine, parmak aralarına, göğüslerine saplanır. Yapıları gereği de battıkları yerde ilerleyerek derin yaralara yol açarlar. Piknik bitiminde bu otların saplanıp saplanmadığını elinizle, gözünüzle kontrol etmelisiniz. Kulağına ya da gözüne girdiğinden şüphe ederseniz doktorunuza derhal gitmelisiniz. Bu kontrolleri kene ve diğer parazitler için de dikkatlice yapmalısınız.

02.06.2012 Posta Eskişehir