Bebeğe Hazırlık

Kıymetli okurlar, geçen hafta hamilelikte evde evcil beslemek konusuna değinmiş, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken konuları anlatmıştım. Bu günkü yazımda, evde evcil hayvan besleyen ailelerde doğacak bebeklere, evcillerimizi duygusal olarak hazırlamayı anlatacağım.

Kedinize veya köpeğinize ne kadar iyi eğitim verirseniz verin, yaşları büyüse de  hep dört yaşında bir çocuk gibi düşünüp davranacaklarını bilmelisiniz. Geçen yıllar hatta aylar, evcilinizi elbette olgunlaştırıp yetişkin evcil tavırları sergilemesini sağlar. Lakin kıskançlık, ilgi beklemek, yersiz ve gereksiz isteklerde bulunmak, küsmek, karşı gelmek gibi çocukça tavırları ömür boyu sürer. Dolayısıyla  nasıl büyük çocuğa gelecek kardeş için duygusal hazırlık yapılıyorsa evdeki evciller içinde buna benzer bir hazırlık yapılmalıdır.

İlk yapacağınız iş veteriner hekiminize çocuk planladığınızı söylemek olmalıdır. Hekiminiz yeni durum hakkında değerlendirmeler yaparak alınması gereken sağlık tedbirlerini ve evcilinizin bu duruma alışması yolunda duygusal hazırlık egzersizlerini size söyleyecektir. Atılacak adımları kısaca anlatmak istiyorum:

Periyodik sağlık kontrollerini sıklaştırın;  hamileliğinizin  planlanması aşamasından başlayarak veterinerinize yaptığınız periyodik ziyaretleri ve aşılama programını uygun görülecek bir takvim çerçevesinde sıklaştırın. Unutmayın ki alınacak tedbirler ve ilave medikal önlemler hamileliğinizi ve sonrasında bebeğinizi koruyacak yegane ve öncelikli tedbirlerdir.

Hijyen ve genel temizlik kurallarını daha titiz uygulayın; kedi kumunun temizlenmesi, evcil hayvanınızın daha sık taranıp tımar edilmesi, evin daha sık temizlenip tüylerden arındırılması, soğuk buhar veya hava filtrelerinin hazırlanarak alerjilerin hafifletilmesi gibi.

Evcilinizle ilgili özel bir kaygınız varsa bunu veterinerinizle paylaşın; aşırı hırçınlık, saldırganlık, tırmalama veya ısırma huyu, kronik deri hastalıkları, kronik diş ve kulak enfeksiyonları, farklı tedbirler, radikal kararlar gerektirebilir. Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kötü sahiplerle  yaşamış kedi ve köpekler, dövüş köpekleri, terk edilip eziyet görerek davranış sapmaları gösteren evciller ayrıca değerlendirilmelidir.

Bebeğe alışmasını sağlayın; evlerinde çocuk olan ailelere köpeğiniz veya kedinizle ziyarete gidin, o aileleri evinize davet edin. Eğer hazırda almış olduğunuz beşik varsa onun bebek gelmeden önce sallayın. Köpeğinizi bu konu hakkında heyecanını dindirin. Varsa bilgisayar veya müzik setinden bebek ağlama sesleri çalın, evcilinizi alıştırın. Oyuncak bir bebek edinin ve onu kucağınızda gezdirin, onu banyoda yıkayın, beşikte sallayın. Onunla konuşup bebeğinizin geleceğini evcilinize anlatın.

Eğer bebeğinize isim seçtiyseniz bebeğe o ismi kullanarak hitap edin, kedinizin, köpeğinizin o isme karşı aşina olmasını sağlayın. Cildinize bebek pudrası veya bebek yağı gibi ürünleri sürün ki köpek veya kedi o kokulara alışsın. Bebeğin geleceği gün ve sonraki birkaç gün telaşlı olabilirsiniz. Evcillinizi emniyetli ve güvenilir bir yere ve kişiye emanet edin. Mümkünse terk edilmiş ve ihmal edilmiş hissine kapılmasına izin vermeyin. Bebek eve gelmeden bebeğe ait giysi veya bebeğin kokusunun sindiği bir eşyayı tanıdığı ve güvendiği biriyle eve yollayıp koklatın.

Bebek eve geldiğinde; mutlaka evcilinizde evde olsun. Evciliniz bebek eve geldiğinde heyecanlı ve tedirgin olabilir. Onunla ilgilenin, sakinleşmesini sağlayın. Tedirginlik ve korkuya kapılmadan bebeğinizi ona tanıtın, koklamasına izin verin. Siz ne kadar sakin ve güvenli olursanız evcilinizde o kadar rahat ve huzurlu olur. Bebeğinizin yanına çağırın ve oturmasını isteyin oturduktan sonra ödüllendirin.  Gelmek istemiyorsa zorlamayın.

Bebeğin ne kadar değerli olduğunu ona anlatırken, kedinizin ya da köpeğinizin de sizin için  değerli olduğunu hissettirin. Karşılaşacağımız en büyük sorun kıskançlık olacaktır. Bu duyguyu yenene kadar  bebeğinizle evcilinizi yalnız bırakmamaya özen gösterin.

Selam ve saygılarımla.

19.05.2012 Posta Eskişehir