Bahar Geldi

Kıymetli okurlar, güz geldiğinde kışın çetin geçeceğini  tahmin etmiş, evdeki  ve  sokaktaki  canlarımız için bazı hazırlıklar gerektiğini anlatmıştım. Şimdi yazın çok sıcak ve bunaltıcığını geçeceğini tahmin ediyorum. Baharla gelen iklim değişikliklerinin,  beslediğimiz evciller için nelere gebe olduğunu, yaza geçiş tedbirlerini  yazacağım.

Havaların ısınması, güneşin  daha  dik vurması, kuşların ötmesi, çiçeklerin açıp kokularını meltemle her yere yayması bütün hayvanlarda eş arama ve doğurma güdülerini tetikler. Bu güdü, insandaki gibi kontrollü değildir, mantık ve ahlak kurallarına uymaz. Ne pahasına olursa olsun üremek soyun devamını sağlamak, tam anlamıyla hayvani bir güdüdür.

Bu güdünün ve hormonların baskısı kural tanımaz bir eş arayışını, buna bağlı olarak da  hırçın, aksi, söz dinlemez, kokularını her yere salan, sıra dışı yakarışlarla durumlarını  karşı cinse duyurmaya çalışan evcilleri  yada sokak hayvanlarını  hızlıca hareketlendirir. Özellikle kediler, mart etkinliği olarak bildiğiniz sokak savaşlarını yaparlar. Bu savaşlar çok kanlı hatta ölümcül olabilir. Bu sorunun çözümü kısırlaştırma ameliyatıyla sağlanmalıdır. Dışarı çıkmasına izin verdiğimiz ev kedilerinin mutlaka kısırlaştırılması gerekir.

Köpeklerde de dişiyi elde etmek rakiplerle  yapılan savaşı kazanmaya bağlıdır. Sokak köpeklerini belediyeler imkanları dahilinde kısırlaştırıyorlar. Evlerimizde veya bahçemizde beslediğimiz köpekler, eş bulma sıkıntısı yüzünden bu dönemlerde iyice huzursuz ve stresli olurlar. Hele erkek köpekler, bu sıkıntıyı bir ömür yaşadıkları için günden güne artan  depresif davranışlara yönelirler. Çözüm ya eş bulup kısa süre rahatlatmak yada  kısırlaştırarak kati çözüme gitmektir.

Bahsedilmesi gereken diğer husus parazitlerle mücadeledir. Baharla başlayan uyanış parazitlerinde  canlanması demektir. Kene, bit, pire, akar ve sinekler evcillerin ve sokak hayvanlarının baş düşmanı olmakla birlikte, taşıdıkları hastalıklarla insanların da ölümcül hastalıklara yakalanmasına neden olurlar. Kenelerin tükürük salgısı , insan ve hayvan hastalıklarının taşınmasında rol oynayan en önemli vektörlerdendir. Birçok bakteri, riketsiya, spiroket, virüs, parazit, mantar, protozoa ve solucan kökenli hastalığa sebep olabilirler.

Paraziter tozlar, damlalar ve en önemlisi ‘ pire tasması’ dediğimiz uzun süreli korumayı sağlayan ilaçlı tasmalar kullanarak ektoparazitleri yok etmeli, üreme zincirlerini kırmalıyız. Bu konunun detayı ve uygulama takvimi hakkında veterinerinizle mutlaka görüşmelisiniz.

Pencerelerinizi açarak bu güzel havayı evinize almak en doğal hakkınız. Aman dikkat edin açık pencereler kedilerin düşmesinin en önemli sebebidir. Bunun önüne geçmek için ya sineklik ya da kilit taktırmalısınız.

Çimenlerin ve otların uzaması muhtemel tehlikelerinde otların arasında görülmez olmasına neden olur. Ölmüş bir fare, çürümüş bir kemik ya da et parçası, ilgi çekici  ama yenmemesi gereken bir obje otların altında kalıp dikkatinizden kaçabilir. Gezintilerimizde kontrollü ve dikkatli davranmalısınız. Yine bu otlar kurumaya  başlayınca, özellikle tüylü köpeklerin kulaklarına, parmak aralarına hatta gözlerinin içine girip  ciddi sorunlara yol açarlar. Hem gezinti esnasında hem de gezinti sonunda elinizle ya da bir tarakla tüylerini, patilerini, kulaklarını dikkatlice kontrol etmelisiniz. Eğer kulağına, gözüne ot kaçtığı şüphesine düşerseniz vakit yitirmeden doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Bu mevsimde tıraş olması gereken köpek veya kedileri de  veterinere götürme vakti geldi. Çok kısa kestirmemeye eğer kestirdiyseniz özellikle akşamları  elbise giydirerek gezintiye çıkarmaya özen gösterin lütfen. Yine mevsim gereği tüy değiştirme artar. Tarama ve tımar işleri de ona göre daha özenli olmalıdır.

Havaların ısınması güneşin yakıcı etkisini artırdığı gibi su ihtiyaçlarını da artırır. Hem evdeki hem de sokaktaki canlara  bolca su vermeyi ihmal etmeyin.

Bol güneşli ve heyecan verici bir bahar geçirmenizi diliyorum, saygılarımla.

Posta Eskişehir Gazetesi 14.04.2012 tarihli yazı