Egzotik Hayvanlara Yakından Bakış

 

Bir evcil(Pet) ile sahibi arasındaki ilişki çok özel olmalıdır. Ancak ne yazık ki bu ilişki isabetli bir pet seçimi yapılamadığında çok kötüye gidebilir. Pet seçiminde sıklıkla rastlandığı gibi, egzotik petler geçici bir hevesle veya herhangi bir tür popüler olduğunda modaya uymak için sahiplenilebilmektedir.
Bir pet almaya karar verirken birkaç küçük noktaya dikkat edildiğinde, pet kolayca ailenin neşeli bir parçası haline gelebilir.
Egzotik evcil seçiminde en doğru yol eğitimdir.
Egzotik hayvan seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler;
Bir çok egzotik tür, özellikle de tutsak doğmuş sürüngen yavruları, sahiplerinin eline alınmaya izin verirken diğerleri bundan hoşnut olmayabilir. Bukalemun gibi daha egzotik türler ele gelmez veya agresif bir tepki verirler ya da ciddi biçimde strese girebilirler. Bazı türler sahipleriyle vakit geçirmek, oyun oynama, kucaklanma ve ilgi beklerler (örneğin gelincikler ve Pot Bellied Pig). Birçok sürüngen ve amfibiler ise hiç ele alınmadan daha mutlu yaşarlar. Kural olarak sosyal ilişki geliştirilebilecek bir pet isteniyorsa rodentler, sergilenecek bir pet isteniyorsa sürüngenler veya egzotik kanatlılar pet sahibinin ihtiyacını karşılayacaktır.
Bazı egzotik petler çok aktif olup sağlıklı bir yaşam için egzersize ihtiyaç duyarken bazıları daha sakin olabilir.