Egzotik Hayvanlarla Yaşam

Egzotik Hayvanlarla Yaşam

 

Çocuklarla İletişim

Bazı egzotik türler agresif ve fazla hareketli mizaçları ile keskin pençe ve dişleri sebebiyle çocuklarla bir arada yaşamaya uygun değildir. Bazıları ise çocuklar tarafından korkutulduğunda veya kaba/yanlış tutulduklarında ısırmaya eğilimlidirler. Bazı ürkek ve hassas türlerin gürültücü ve şiddet eğilimli çocuklarla bir arada bulundurulmaları onlarda stres yaratabilir. Egzotik petin çocuklara veya çocuğun pete karşı risk oluşturup oluşturmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Diğer Petlerle İletişim

Egzotik petin evde beslenen diğer petlerle anlaşıp anlaşamayacağı veya yakınında yaşayan hayvanlar yüzünden stres yaşama ihtimali önceden düşünülmelidir. Unutulmamalıdır ki bazı egzotik hayvanlar aynı ortamda barındırılmak için fazla saldırgandır. Bazı türler bağımsızken, bazıları aynı türden hayvanlarla birlikte barındırıldıklarında daha hoşnut yaşayacaklardır. Eğer birden çok egzotik beraber barındırılacaksa ve üremenin engellenmesi amaçlanıyorsa dişi olmalarına dikkat edilmelidir.

 

Harcamalar

Hayvan sahibi bütçesini göz önünde bulundurmalıdır. Başlangıç giderlerinin ardından yemek, barınak, aksesuarlar ve sağlık harcamaları gibi zaman içinde devam edecek giderler hesaplanmalıdır.

 

Tahribat Eğilimi

Meraklı, hareketli bir egzotik hayvan evde oldukça fazla hasara sebep olabilir. Bu yüzden pet seçerken bakım koşulları iyi bilinmelidir.