Egzotik Hayvanların Bakımı

Egzotik Hayvanların Bakımı

Yasalar

Bölgede beslenebilecek yasal egzotik pet türleri öğrenilmelidir. Bir çok ülkenin egzotik hayvanlara özgü; sayısını, tipini, belli hayvanların hangi koşullar altında bakılabileceğini belirleyen kanunları vardır. Egzotik türler bazen en sınırlayıcı kanunlara tabidir ve bunlardan haberdar olmak pet sahibinin sorumluluğundadır.

 

Pet Bakıcıları

Hayvan sahibinin yokluğunda pete kimin bakacağı önceden düşünülmelidir. Bazı egzotik türler o kadar özel bakım gerektirir ki iyi bir bakıcı/pansiyon bulmak gerçekten zor olabilir.

 

Potansiyel Tehlike

Bazı egzotik hayvanlar çok agresif, veya büsbütün tehlikeli olabilir, hatta bazı türler potansiyel ölümcül olabilmektedir.

 

Boyutlar

Egzotik pet ne kadar büyükse o kadar büyük bir barınağa; veya daha büyük bir alan ve egzersize ihtiyaç duyacaktır.

 

Veteriner Hekim Seçimi

Egzotik pet için önceden nitelikli bir egzotik pet veterineri belirlenmelidir. Egzotik petler genellikle özel bakım ve bilgi gerektirirler. Sürüngenler satın alındıktan sonra ilk 48 saat içinde ve en az senede 4 kere veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu, bir hastalığı erken teşhis etmeye yarar. İstisnalar hariç, sürüngenler çok hasta olmadıkça bir hastalık belirtisi göstermezler. Bunun nedeni korunma içgüdüsüdür. Vahşi yaşamda bir hayvan eğer hastalandığında belirti gösterirse kolaylıkla yırtıcı hayvanlara veya kendi grubunun üyelerine yem olabilir. Bu yüzden bu hayvanlar hastalık çok ilerlemedikçe hasta görünmezler. Kural olarak, hasta sürüngen demek; sürüngen ölüyor demektir. Egzotik petin ilk hastalık belirtisinde veteriner hekime götürülmesi çok önemlidir. Düzelip düzelmeyeceğini beklemek, pet storlarda satılan ilaçları kullanmak sadece doğru tedaviyi engeller. Ve olay çoğu zaman yüksek veteriner hekim ücreti ve ölü bir sürüngenle sonuçlanır. Eğer bir egzotik hayvan beslemeye yeni başlanacaksa, medikal problemlere eğilimli olmayan bir tür seçilmesinde yarar vardır.

Gereken besleme, barınak, temizlik, sağlık ve sosyal ihtiyaçların hepsi düşünülmeli ve bağlantılı harcamalar hesap edilmelidir. Yeterli eğitim ve araştırma sonucunda, egzotik pet ile hayvan sahibi arasındaki ilişki bir ödül haline gelecektir.

Sağlık

Bazı egzotik türler zoonoz hastalık etkenlerini taşıyabilir (Örn. sürüngenlerde Salmonella). Ailede immun sistemi hassas bireyler olup olmadığı (çocuklar, yaşlılar, vs.) göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca hayvan sahibi veya bir aile bireyinde özellikle alerji geçmişi varsa, alerji potansiyeli de düşünülmelidir.