Kuş İle Yaşamak

Kuş İle Yaşamak

Küçücük, narin yapılı kuşunuzla uzun yıllar birlikte olabilmek için, evdeki tehlikelere karşı üzerine kol kanat gerin. Onu tehlikelerden korumanın, sonradan tedavi ettirmek için çırpınmaktan çok daha kolay olduğunu sakın aklınızdan çıkartmayın. Tabii, kuşunuzu koruyabilmek, sonradan üzülmemek için, yaşamını nelerin tehdit ettiğini bilmenizde büyük fayda var.

 

AŞK STRESİ: Özellikle erkek muhabbet kuşları kimi zaman aynalardaki görüntüsüne, kimi zaman da oynaması için kafese koyduğunuz plastik kuşa aşık oluverirler. Ona cilve yapması çok hoşunuza gidebilir. Ama kuşunuzun durumu içler acısıdır. Yüreğinde fırtınalar patlamış, hormon sistemi alarma geçmiştir. Stres altındaki kuşunuz ölebilir. Bu durumda en iyisi kafesini karşı cinsle paylaşması için ona fırsat vermeniz.

 

KAZALAR: Mutfakta, kapağı açık kaynayan bir tencere, evde serbest uçan kuş için ölüm tuzağından farksızdır. Her an birinin kapatabileceği, açık kapının üzerine konan kuş facianın eşiğindedir. Boya, vernik gibi kimyasal maddelerin buharlaştığı ortamlarda kısa sürede kalsa, kuşunuzun ciğerleri zarar görecektir.

 

ÇOCUKLAR: Hareketlerini kontrol edemeyen çocukların, kuşlara neler yapacağını düşünmek bile insanın tüylerini ürpertiyor. Yerde yürüyen kuşlar, her an ezilme tehlikesiyle yüz yüzedir. Kedilerin de çocuklar kadar tehlikeli olabileceğini unutmamak gerek. Evinizde birden fazla kuş besliyorsanız parmaklara dikkat. Salınan kuş, diğer kuşun kafesine konarsa, bir gaga darbesiyle parmağından olabilir.

 

ABUR CUBUR: Evcil kuşlar, yiyecek ikramlarınızı geri çevirmezler. Onu sevindirirken, baharatlı cipsler, tuzlu krakerler, çikolata ve alkollü içeceklerden kaçının. Bunların karaciğer ve böbreklerinde bomba etkisi yapacağını aklınızdan çıkartmayın. Aşırıya kaçmamak kaydıyla, çiğ veya pişirilmiş makarna, çıtır ekmek, lop yumurta, sebze salataları, tuzsuz beyaz peyniri deneyin.

ŞİŞMANLIK: Kuşlarda ölüm nedenlerinin başını hatalı beslenme çekiyor. Bugün, kuşunun şişmanlığıyla övünenlerin, yarın ani bir ölüm haberiyle dövüneceğini aklınızdan çıkartmayın. Ölçülü beslenen bir kuşu elinize aldığınızda, göğüs kafesini hissedebilirsiniz.

 

PENCERELER: Muhabbet kuşları eve dönmesini bilmezler. Açık unutulan bir pencere onları bir daha görememenize neden olabilir. Dışarıda ya bir kediye yem olurlar ya da hava şartları nedeniyle kısa sürede yaşamlarını yitirirler. Açık pencereler kafeslerdeki kuşlar için de çok tehlikelidirler. Kafeste kaçacak yerleri olmayan kuşlar için hava cereyanı, zatürreye davetiye çıkartır.

 

PEDİKÜR: Kafeste yaşayan kuşların, doğadaki gibi aşınmayan tırnak ve gagaları, aklınıza bile gelmeyecek sorunlara davetiye çıkartır. Uzayıp kanca gibi kıvrılan tırnakları her an bir yere, özellikle de perdelere takılabilir. Kurtulmak için çırpınan hayvan kendini yaralar. Aşırı uzayan gagalar yem yemelerini önler. Tırnak ve gaga kesme konusunda tecrübeniz yoksa bir veterinere başvurun. Yanlış bir hareketiniz kuşunuzu enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.