Kuşların Beslenmesi

Beslenme

Evcil kuşun sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesinde şüphesiz en önemli faktör, iyi bakımla birlikte uygun ve yeterli beslenmedir. Araştırma ve tecrübeler göstermiştir ki, formüle edilmiş mamalarla beslenmiş kuşlar, ne kadar besleyici oldukları iddia edilirse edilsin tohum tabanlı diyetlerle beslenenlerden daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmektedir. Kuşlar için sadece tohumdan oluşan diyetler yeterli değildir. Tahıl yağdan zengin ve sağlık için gerekli birçok bileşenden fakirdir. Sadece tahılla beslenen papağanlar sağlıklı görünseler ve hatta kilolu olsalar da beslenme eksikliği yaşarlar. Güçlendirilmiş yemlerin takviyesi çoğu zaman kabuğundadır. Hayvan sahipleri bu yüzden takviye edilmiş yem karışımlarından satın aldıklarında mükemmel bir diyet sağladıklarını düşünmektedirler. Ne yazık ki kuşlar bu tohumları tüketirken kabuklarını soydukları zaman, tahıl kabuğunda kaplanmış bulunan vitamin ve mineraller atılmış olur.

Formüle edilmiş diyetler aynı zamanda pellet olarak da bilinirler ve pet kuşların spesifik besin ihtiyaçları karşılanacak şekilde düzenlenmişlerdir. İdeal ölçülerde bir pet kuş diyeti minimum % 50 – 60 pellet ve kalanı sağlıklı ev yemekleri ve sebzelerden oluşmalıdır. Son araştırmalar bazı pellet markalarının çok fazla çinko ve Vit. D3 içerdiği ve bu nedenle çinko zehirlenmesi ve böbrek yetmezliğine yol açabileceğini göstermiştir. Bir pellet markası seçerken renkli olanlardan uzak durulmalıdır.

İnsanlar için yararlı olan pek çok ev yemeği ve sebze aynı zamanda pet kuşlar için de besleyicidir. En faydalı sebzelerin çoğu, koyu yapraklı yeşil sebzelerden Kale, Brokoli, Karahindiba yaprakları, Hardal yaprakları gibi yeşilliklerdir. Ayrıca havuç, haşlanmış tatlı patates ve meyve – sebze sularıyla da beslenebilirler

Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle küçük miktarlarda sunulmalıdırlar. Papaya, Mango gibi meyveler en fazla A vitamini içeren en faydalı meyvelerdir.

Sağlıklı ev yemekleri, örneğin pişmiş et, balık ve tavuk, peynir ve yoğurt, pişmiş yumurta, mısır, fasulye, bezelye, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler küçük miktarlarda sunulabilir.

Bir kuşa asla Avakado veya Çikolata verilmemelidir. Çünkü kuşlar için toksiktirler ve çok az miktarları bile ölüme neden olabilir.

Yağ ve tuz oranı yüksek patates kızartması, kraker ve korunmuş et gibi besinler kuşlar sodyuma karşı çok hassas olduklarından kullanılmamalıdır.

Bazı kuşlar pellet yemlere kolay ve istekle alışırken bazılarında bu süreç haftalar, aylar sürebilir. Başlangıç olarak pelletler ayrı bir kapta, kafeste taze sebzelerle birlikte sürekli bulundurulmalıdır. Alıştığı diğer yemler ise günde iki kez (sabah ve akşam) sadece bir saat süreyle sunulmalıdır. Burada alıştığı besinlerin verilmesi çok önemlidir, çünkü kuş pelletleri ilk zamanlar besin olarak algılamayıp açlıktan ölebilir. Bu süre ve miktar kuşun normal beden ağırlığını sürdürmesine yetecektir. Çoğu kuş bir kaç gün içinde formüle yemleri atıştırmaya başlar. Böylece alıştığı yemler kademeli olarak diyetin en fazla % 25’ini oluşturacak miktarlara düşürülebilir.

Marul ve kereviz, faydalı bileşenlerden fakir, su ve sodyumdan zengin olmaları nedeniyle fazla tavsiye edilmezler.

Ispanak kalsiyumdan zengin olmakla birlikte, yüksek miktarda kalsiyumu bağlayan okzalik asit içermektedir. Bu sebeple ıspanak kuşlar için iyi bir kalsiyum kaynağı değildir. Buna ek olarak, uzun periyotlarla verildiğinde Gut hastalığına neden olabilmektedir. Daha güvenli yeşillikler tere yaprakları, hardal, karahindiba, alfalfa yeşilleridir. Kuşların yeşil sebzelerle beslenmesinde önemli olan miktar ve sıklıktır. Çeşitli sebzelerle dönüşümlü olarak küçük miktarlarla beslendikleri sürece hangi tür olduğu önemli değildir.

Toplam besin miktarının % 50 – 60’ını formüle edilmiş yemlerden alan kuşlar ekstra vitamin – mineral takviyesine ihtiyaç duymazlar ve hatta bunların kullanımı toksikasyona neden olabilir.

Pet kuşun diyetinde herhangi bir değişiklik yapılmadan önce, altta yatan birtakım sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmamak ve mevcut beden ağırlığını korumak amacıyla bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gereklidir.